Balçova: Gezilecek Yerler, Nasıl Gidilir?

Balçova
Balçova

İzmir’in metropol olarak bahsedebileceğimiz ilçelerinden biri olan Balçova, şehir merkezinde konumlanmaktadır. Balçova’da vakit geçirmek için çok fazla alternatifiniz bulunmaktadır. Sahili olması da en büyük avantajlardan biri diyebiliriz.

Balçova’da gezilecek yerler arasında sıralayacağımız çok fazla yer vardır. Bazıları ise mutlaka ziyaret etmenizi önereceğimiz türdendir. Listede ilk sıraları İnciraltı ve Teleferik için ayırıyoruz.

Balçova’da Gezilecek Yerler

İnciraltı

Denize sıfır konumlanan İnciraltı’nda çok sayıda cafe ve restoran vardır. Fakat doğadan yana tercihini kullanacak olanlar için İnciraltı Kent Ormanı’da bulunmaktadır. Hafta sonları temiz hava almak ve yürüyüş yapmak için oldukça ideal. Ayrıca belediye tarafından tahsis edilen bisikletleri de kullanarak bisikletle gezinti yapabilirsiniz.

İnciraltı Deniz Müzesi’de  mutlaka görmeniz gereken bir müzedir. Deniz içerisinde bulunan bir savaş gemizi, müze olarak restore edilmiştir. Müzeyi dolaşmak böylece size çok farklı deneyimler yaşamanıza sebep olacaktır.

Teleferik

İzmir’e tepeden bakabileceğiniz Teleferik, İzmir’i hiç görmediğiniz farklı açılardan görmenizi sağlayacaktır. Tepeye çıktığınızda ister ormanda yürüyüş yapıp temiz hava alın, isterseniz piknik yapın. Arka cephede yer alan farklı bir cennet olduğunu da belirtelim. Zira yeşil yamacın arasından akan bir akarsu göreceksiniz.

Balçova’da ziyaret edebileceğiniz diğer yerler genellikle alışveriş merkezleri ve sahil yolu diyebiliriz. Agora, Palmiye, Kipa gibi büyük AVM’lerde dolaşarak güzel vakit geçirebilirsiniz. Sahil yolu ise 24 saat boyunca yürüyüş ve temiz hava için sizi kucaklamaya hazır.

Ayrıca Balçova’da bulunan Aquapark ve termal otel, yaz aylarında en fazla ziyaret alan yerlerden biridir.

Balçova'ya Nasıl Gidilir
Balçova’ya Nasıl Gidilir

Balçova’ya Nasıl Gidilir?

Deniz yolu ile de gidilebilen Balçova için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Feribot İle Balçova’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Alsancak, Konak, Karşıyaka, Bostanlı, Pasaport limanlarından Üçkuyular istikametine giden feribotları kullanarak Üçkuyular’a geçebilirsiniz. Üçkuyular’dan ise Balçova otobüsleri kalkmaktadır. Feribot ile ulaşımı bu şekilde kolayca sağlayabilirsiniz.

Konak’tan Balçova’ya Nasıl Gidilir?

Balçova’ya gitmek için Konak’tan aktarma yapacaksanız, AKM (Atatürk Kültür Merkezi) önündeki otobüs durağını kullanabilirsiniz. 169 Numaralı otobüs, Balçova yönüne gitmektedir.

Buca’dan Balçova’ya Nasıl Gidilir?

Buca^dan Balçova’ya gitmeniz için aktarma yapmanız gerekmektedir. 671 Tınaztepe-F.Altay otobüsüne binin ve F.Altay’da son durakta inin. İndiğiniz yerden ise 969 numaralı aktarma otobüsü olan F.Altay-Balçova otobüsü kalkmaktadır.

Gaziemir’den Balçova’ya Nasıl Gidilir?

Gaziemir’den Balçova’ya direkt belediye otobüsü seferi bulunmaktadır. 510 Numaralı otobüs seferi Balçova-Gaziemir arasında ulaşım sağlamaktadır. Otobüs çevre yolunu kullanmaktadır.

Bornova’dan Balçova’ya Nasıl Gidilir?

Bornova’dan Balçova’ya ulaşım için öncelikle metro ile Konak ya da Alsancak’a geçiş yapılmalıdır. Konak’tan 169 Numaralı otobüse, Alsancak’tan ise 269 numaralı otobüse binebilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 55

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!