Bozdağ: İzmir’in Kayak Merkezi, Ulaşım ve Fiyatlar

Bozdağ Kayak Merkezi
Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ, İzmir’de yer alan bir kayak merkezidir. Kış turizminde İzmir bölgesinin ilgi odağı olan Bozdağ’a ulaşım, neler yapılır ve fiyat bilgileri bu içerikte.

İzmir; Akdeniz ikliminin etkisinde kaldığı ve belki de deniz kenarında bulunduğu için daha çok yaz turizmiyle akıllarda yer edinmiştir. Çeşme, Seferihisar, Dikili gibi ilçeler bu algının yerleşmesine yardımcı olmuştur. Ancak Bozdağ Kayak Merkezi gibi yerler, İzmir’in kış turizminde de oldukça başarılı olduğunu göstermektedir.

Yerli turistler tarafından Ege’nin Uludağ’ı olarak lanse edilen Bozdağ Kayak Merkezi, 1998 yılında hizmete açılmıştır. Tatil günlerinde ortalama 15 bin misafir ağırlayan tesiste bulunan 3 adet kayak alanı profesyonel ve amatör sporcular için ilgi odağı olmuştur. Kayak yapmak istemeyen misafirler için tesis içerisinde restoran, kafeterya ve izleme balkonları bulunmaktadır. Ayrıca, konaklamak isteyen turistler için de tesis içerisinde 60 yataklı bir otel hizmet vermektedir.

Bozdağ Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’in Ödemiş ilçesine 26 kilometre mesafededir. İzmir şehir merkezinden ulaşmak isteyenler 2 saat gibi bir sürede Bozdağ’da olabilirler. Yolları asfalttır ve oldukça düzgündür. İzmir’den iki farklı yolla ulaşılabilir. Bunlardan ilki yaklaşık 110km olan İzmir – Kemalpaşa – Turgutlu – Sart ve ardından Bozdağ olan yoldur. İkinci seçenek de yaklaşık 130 km yol kat etmenizi gerektiren İzmir – Torbalı – Bayındır (ya da Tire) – Ödemiş – Birgi (ya da Gölcük) ve ardından Bozdağ olarak sıralanan güzergâhtır. Eğer yol üzerinde köfte yemek, çay içmek gibi planlarınız varsa ikinci seçenek sizin için daha isabetli olacaktır.

Bozdağ Kayak Merkezi Ulaşım
Bozdağ Kayak Merkezi Ulaşım

Kendi aracı ile gitme imkânı olmayanlar ya da bu yolu tercih etmeyenler için seyahat acenteleri günübirlik turlar düzenlemektedir.

Bozdağ Kayak Merkezi’nde Neler Yapılır?

Bozdağ, bulunduğu bölge itibariyle çok fazla ormanlık alana sahiptir. Doğal güzelliklerinin yanında bölgede bulunan piknik ve mesire alanları yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Bu özellikleriyle Bozdağ Kayak Merkezi hem yaz, hem de kış sezonlarında hizmete açıktır.

Ayrıca, her yıl Şubat ayında Bozdağ’da Dağcılık Şenlikleri yapılmaktadır. Şenlikler sırasında profesyonel ve amatör dağcılar zirve yürüyüşleri gerçekleştirmektedir.

Fiziki özelliklerinin uygunluğu sebebiyle özellikle bahar ve yaz aylarında yamaç paraşütü tutkunlarının da uğrak mekânı haline gelmiştir.

Kısacası Bozdağ’da kayak yapabilir, göz alıcı kış manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli dönemlerde dağcılık ve yamaç paraşütü faaliyetlerine katılabilirsiniz. Sucuk ekmek partileri yapabilir, yakında bulunan Salihli Kaplıcaları’nı ziyaret edebilirsiniz. Aileniz ya da arkadaşlarınızla telesiyeje binebilir ya da daha güzel havalarda pikniğe gidebilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 49

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!