Dario Moreno Sokağı: Nasıl Gidilir, Dario Moreno Kimdir?

Dario Moreno Sokağı
Dario Moreno Sokağı

Dario Moreno Sokağı, İzmir’in en ünlü sokaklarından biridir. İsmini İzmir’e aşık olan bir sanatçıdan, Dario Moreno’dan almaktadır. Sokak hem tarihi, hem de sanatsal dokusuyla İzmir’in simgelerinden biri olmayı başarmıştır. Bu kadar ünlü olmasının bir diğer sebebi de Tarihi Asansör’ün sokağın sonunda yer almasıdır.

Dario Moreno sokağı Konak ilçesinde yer alır. Bu sokakta sağlı sollu sakin kafeler, Rum evleri bulunur. Kafa dinlemek isteyenler için uygun bir yerdir. Kafelerin sıcak ortamında dilediğiniz kadar keyifli zaman geçirmeniz mümkündür. Sokağı ziyaret ettiğinizde ister istemez Tarihi Asansör‘e de çıkarsınız. İzmir’in en güzel manzaralarından biri de Tarihi Asansör’dür. Bu mekanla ilgili detaylı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Dario Moreno Sokağı'na Nasıl Gidilir
Dario Moreno Sokağı’na Nasıl Gidilir

Düğün, nişan ya da diğer özel gün fotoğraflarının çekildiği en ünlü mekanlardan biri olma özelliğini taşır. Sokak ince, sanatsal ve tarihi bir görünümdedir. Fotoğraf çekimi için sık tercih edilmesinin en önemli sebebi budur.

Sokağın girişinde iki yanda iki ayrı kişinin büstünü görürsünüz. Bunlardan biri Dario Moreno, diğeri ise Enrico Macias’tır. Bu iki ismin ortak özelliği ise İzmir’dir. İzmir için önemli sanat insanlarıdır.

Dario Moreno Sokağı’na Nasıl Gidilir?

Dario Moreno Sokağı içinde Tarihi Asansör’ü bulundurduğu için asansör güzergahları bu sokağa çıkar. Bu yüzden sokağa ulaşım için Tarihi Asansör ile ilgili detaylı bilgiler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dario Moreno Kimdir?

3 Nisan 1921 yılında Aydın’da dünyaya gelen, asıl ismi David Arugete olan sanatçı, piyanist ve tiyatro oyuncusudur. Musevi asıllı bir Türk’tür.

Dario Moreno Kimdir
Dario Moreno Kimdir

Küçük yaşta babasını kaybetmesinin ardından İzmir’deki Musevi mahallesine yerleşirler. Hayatının büyük bölümünü İzmir’de geçirir. İzmir’e sanatsal açıdan kazandırdıkları saymakla bitmez. İzmir için oyunlar yazmış, oynamış; şarkılar bestelemiştir. İzmir’de yaşamış olan en büyük sanatçılardan biridir.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 26

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!