Homeros Vadisi: Hikayesi, Nasıl Gidilir, Ne Yapılır?

Homeros Vadisi
Homeros Vadisi

Homeros Vadisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2008 yılında hayata geçirdiği bir projedir. 2010 yılında çeşitli düzenlemeler ve eklemeler yapılarak bugünkü hâline gelmiştir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından ‘İzmir kent tarihinin simge projesi’ olarak adlandırılmıştır.

Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı, 7 kilometre uzunluğunda bir vadidir. Homeros’un yaşadığı rivayet edilen mağara dışında, proje kapsamında 18 gölet yapılmıştır ve bu göletlerin çevresine 75 binden fazla bitki dikilmiştir.

Yeşillikle kaplı vadide göletler, yürüyüş yolları, koşu pistleri, bisiklet yolu, mini amfi tiyatro ve piknik alanları yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucu 54 familyada 182 bitki ve 103 kuş türü yaşadığı tespit edilmiştir.

Özellikle hafta sonları İzmirlilerin akınına uğrayan rekreasyon alanı, şehrin karmaşasından kaçıp doğayla iç içe huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için ideal bir adres konumuna gelmiştir.

Homeros Vadisi Nerededir
Homeros Vadisi Nerededir

Homeros Vadisi Nerededir?

Homeros Vadisi, İzmir’e bağlı Bornova ilçesinin merkezi ile Kayadibi mevkii arasında yer alan doğal bir alandır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon alanı olarak düzenlenen bölge, hafta sonları piknik ve doğa yürüyüşleri için İzmirlilerin akınına uğramaktadır. Her gün ve her saat açık olan alana girişlerle ilgili detaylı bilgileri yazının diğer kısımlarında bulabilirsiniz.

Homeros Vadisi Hikayesi: Adını Nereden Alıyor?

Homeros Vadisi’ne ismini veren Homeros’un İzmir’in Bornova ilçesinde Bornova Çayı’nın yatağında bulunan mağarada (bu mağara Homeros Vadisi’ndedir) yaşadığı efsanede bahsedilir.

Homeros Kimdir?

Homeros, M.Ö. 8. yüzyılda, Antik Yunan döneminde yaşamış İyonyalı bir edebiyatçıdır. Antik Yunan edebiyatının ilk eserlerinden sayılan İlyada ve Odysseia destanlarının derleyicisidir. Homeros’un nerede yaşadığına dair çeşitli rivayetler öne sürülmektedir. Günümüzde Yunanistan’a bağlı olan Sakız Adası’nda ya da Bornova merkezi ile yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Kayadibi köyü arasında bulunan Bornova Çayı’nın yatağında yer alan vadide bulunan mağarada yaşadığı sanılmaktadır.

Homeros Kimdir
Homeros Kimdir

Neden ‘Homeros’ Adı?

Homeros ‘un İzmir’de yaşadığı mağara, bu vadide bulunduğundan dolayı ‘Homeros Vadisi’ olarak adlandırılmıştır.

Yunan mitolojisinde Proklos, Homeros için, “Babası Maion, Meles ırmağının kıyısında doğduğu için ona Melesigenes denmiş.” diyor. Meles Çayı’nın, İzmir’de bulunmasının Homeros’un İzmir’de yaşamış olabileceğinin güçlü bir kanıtı olduğu iddia ediliyor.

Homeros’un Yaşadığı Mağara

Efsaneye göre Homeros’un yaşadığı mağara günümüzde Homeros Vadisi’nde yer alan mağaradır. Bu mağaraya ulaşmak için vadiden tepeye doğru dik bir yürüyüş gerçekleştirmeniz gerekir. Bu yürüyüş için tepe eteklerinde patika yollar bulunmaktadır.

Homeros Vadisi Mağara
Homeros Vadisi Mağara

Homeros Vadisi Giriş Ücreti

Homeros Vadisi, halkın kullanımına açık bir rekreasyon alanıdır. İçinde ve çevresinde çeşitli işletmeler bulunur. Bu işletmeler yeme-içme ve eğlence sektöründe hizmet veren işletmelerdir. Dışardan girişler için Homeros Vadisi’nde herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Homeros Vadisi giriş ücreti gerektirmeden doğayla iç içe zaman geçirebileceğiniz, tarihi esintilerle gezintiye çıkabileceğiniz harika bir yerdir.

Homeros Vadisi’nde Ne Yapılır?

Homeros Vadisi’nde yapılacak pek çok şey vardır. Öncelikle doğayla iç içe olan bu mekanda harika doğa yürüyüşleri yapılabilir. Bornova Çayı’nın geçtiği bölge bitişinde ufak bir göle de ev sahipliği yapmaktadır. Su, ağaç ve kuş sesleri yürüyüşünüze eşlik eden huzur verici şeylerdir.

Homeros Vadisi'nde Ne Yapılır
Homeros Vadisi’nde Ne Yapılır

Homeros Vadisi Paintball

Bunun yanı sıra bölgede eğlence üzerine hizmetler veren bir işletme mevcuttur. Vadinin hemen girişinde yer alan bu işletmede paintball yapabilir, parkur oyunlarına katılabilirsiniz. Homeros Vadisi paintball alanı oldukça geniş ve eğlenceli bir alandır. Homeros Adventure Doğa Sporları Merkezi’nde aktivitelere katılmak için (0232) 339 32 79 numaralı telefondan işletmeye ulaşabilirsiniz.

Homeros Vadisi Kahvaltı

Homeros Vadisi’nde yapılabilecek bir diğer aktivite, mükemmel doğa havası eşliğinde serpme kahvaltıdır. Bu kahvaltı vadiyi gören bir manzarada yapılabilir. Selera Kafe-Restaurant isimli işletme fiyat olarak bütçenizi çok zorlamadan, doğayla iç içe serpme kahvaltı yapabileceğiniz bir mekandır. İşletmeye ulaşmak için (0232) 339 32 79 numaralı telefon hattını kullanabilirsiniz.

Homeros Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Kendi aracı ile gitmek isteyenler için özellikle yoğun günlerde otopark sıkıntısı yaşanmakla birlikte Homeros Vadisi’ne giden yollar İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından genişletilmiş ve asfaltlanmıştır.

Homeros Vadisi'ne Nasıl Gidilir
Homeros Vadisi’ne Nasıl Gidilir

ESHOT’a bağlı belediye otobüsleri ile Homeros Vadisine ulaşmak isteyenler Bornova Metro’dan 566 numaralı, EVKA-3 Metro’dan da 365 numaralı otobüsler ile ulaşabilirler. 566 numara Cumartesi ve Pazar günleri, 365 numara da Pazar günleri çalışmamaktadır. Üstelik 365 numaralı otobüsün kalkış saatleri oldukça seyrektir.

  • 365 – KAYADİBİ – EVKA 3 METRO
  • 566 – EVKA 4 – BORNOVA METRO

Bunların dışında Bornova’dan kalkan köy dolmuşları ile de Homeros Vadisi’ne ulaşmak mümkündür. Bornova kalkışlı Kayadibi köy dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 60

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!