İnciraltı Kent Ormanı: Nasıl Gidilir, Giriş Ücretli Mi?

İnciraltı Kent Ormanı
İnciraltı Kent Ormanı

2006 yılında ağaçlandırma çalışmalarına başlanan İnciraltı Kent Ormanı Piknik Alanı bugünkü haliyle oldukça popüler bir yer haline gelmiştir. Tabi bu kadar popüler olmasında 2004 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 625 bin metrekarelik yeşillendirme çalışmalarının payı büyüktür. İzmir’de hafta sonlarınızı ailenizle beraber güzel geçirmek için yapacağınız planlar arasına İnciraltı’nı gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

2006 yılında ilk ağaçlandırma çalışmalarına başlandığında bölgeye birçok türde ağaç dikimi yapılmış ve bölgenin hem ekolojik uyumuna bağlı kalınmış hem de bölge ekolojisi zenginleştirilmiştir. İlk yılda Kanada kavağı, söğüt, dut, akasya, iğde, akçaağaç, katalpa, palmiye, tesbih, sığla, süs elması, dişbudak, çınar, süs eriği, oyaleylandi, gül ibrişim, erguvan, çam, sofora, servi, gladiçya, gravilla, ıhlamur, manolya başta olmak üzere birçok türden 20 bin 659 ağaç dikilmiştir. Tabi sadece bu ağaçların dikimi değil aynı zamanda bölgenin bitki örtüsüne zarar vermeyecek, ekolojik zinciri bozmayacak ve elbette bölgenin ekolojik uyumunun devam etmesini sağlayacak birçok türden bitki ekimi de yapılmıştır. Zakkum, böğürtlen, abelya, deniz iğdesi, sardunya, lavanta, berberis, lavantin, pitosporum, kartopu, defne, yasemin, ılgın, ateş dikeni, taflan gibi 17 bin 659 bitki ekimi yapılmıştır.

Inciralti Kent Ormani Gezisi
İnciraltı Kent Ormanı Gezisi

Tabi bölgeye onlarca türde bitki ekimi yapıldıktan sonra bölgedeki zenginliğin sadece yeşillikle sınırlı kalacağı beklenemez. Bölgenin yıllar geçtikçe ağaçlandırılması sonucu birçok hayvan burada daha iyi bir yaşam alanı bulmuş ve popülasyonunu artırmıştır. Ayrıca orman içinde bulunan kuşların hem barındığı yer, hem de yumurtladığı yer olan sulak bölge de tel örgüyle korumaya alınmış ve böylece kent içi hayvanların sayısı korunmuştur. Balıkçı barınağı gibi daha birçok unsur da kent içinde korunmaya alınmıştır.

2006 yılından bu yana son 11 yılda 7 milyon metrekareden fazla yeşil alanın sağlandığı görülmektedir. Bundan 4 sene önce Büyükşehir Belediye Başkanı, kent içinde 35 milyon bitkinin toprakla buluştuğunu ve yeşil alanın 14 milyon metrekareye ulaştığını dile getirmişti. Bugün bu istatistiklerin çok daha büyüdüğünü biliyoruz ve bu büyümeyle beraber İzmir İnciraltı Kent Ormanı da İzmir sakinlerince aynı oranda benimsendiğini de görüyoruz. Sadece İzmir halkı değil İzmir’e yakın birçok ilden insan bu piknik alanını benimsemiş durumda. Her hafta sonu piknik alanına gelen insanlar alanı doldurmaktadır.

İnciraltı Kent Ormanı’na Giriş Ücretli Mi?

İnciraltı Kent Ormanı halkın kullanımına açık bir alandır. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Hatta ücretsiz ve geniş bir otoparka bile sahiptir. Ücretli otopark alternatifi de vardır, ancak İnciraltı Kent Ormanı’nda zaman geçirmeniz için ödemeniz gereken mecburi bir ücret kesinlikle söz konusu değildir.

İnciraltı Kent Ormanı’nda Piknik İçin Neler Var?

15 bin metrekareden fazla piknik alanında oturma bankları, barbeküler, tuvaletler, çocuk parkı, 600 metrekare açık restoran, 100 araçlık otopark ve daha birçok olanak bulunmaktadır.  Güneşli günlerde aileyle veya arkadaşlarla beraber zaman geçirmek için birçok insan burayı tercih etmektedir. Gerek ulaşım rahatlığı, gerek alt yapısı olsun İnciraltı Kent Alanı İzmir’de en iyi piknik alanlarından biridir.

Deniz kenarında sevdiklerinizle, piknik için tüm kolaylıkların bulunduğu bir alan olan İnciraltı’nı mutlaka ziyaret ediniz.

İnciraltı’na Nasıl Gidilir?

İnciraltı’na ulaşım oldukça kolaydır. İzmir’in Balçova ilçesi sınırlarında yer alır. Metro güzergahında olanlar, metroyu kullanarak Fahrettin Altay’a, daha sonra otobüs ya da dolmuşla kısa bir sürede İnciraltı’na ulaşabilirler.

İnciraltı Kent Ormanı'na Nasıl Gidilir
İnciraltı Kent Ormanı’na Nasıl Gidilir

Buca’dan İnciraltı’na Ulaşım

Buca’dan öncelikle F.Altay’a ulaşmak gerekir. Buraya gitmek için 671 numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. Ayrıca Şirinyer’den İZBAN’a binip, Hilal’de metro aktarması yaparak F.Altay’a ulaşabilirsiniz.

Bornova’dan İnciraltı’na Ulaşım

Bornova’da direk olarak metroyla F.Altay’a gidebilirsiniz. Daha sonra İnciraltı’na gitmek için dolmuş ya da uygun otobüslerden birini tercih edebilirsiniz. F.Altay’dan sonra ulaşımı çok rahattır.

Karşıyaka’dan İnciraltı’na Ulaşım

Karşıyaka’dan İZBAN-metro aktarmasının yanı sıra vapurla ulaşım imkanı da mevcuttur. Karşıyaka ya da Bostanlı’dan vapurla Üçkuyulara gelebilir, buradan dilerseniz yürüyerek dilerseniz otobüs ya da dolmuşla İnciraltı’na ulaşabilirsiniz.

Konak’tan İnciraltı’na Ulaşım

Konak’tan vapurla Üçkuyular’a, daha sonra ister yürüyerek, ister otobüs ya da dolmuşla İnciraltı’na gidebilirsiniz. Daha kısa sürede gitmek isterseniz metro güzergahını da seçebilirsiniz.

İnciraltı’ndan Geçen ESHOT Otobüsleri Listesi

  • Eshot 11 – İNCİRALTI – KONAK
  • Eshot 311 – İNCİRALTI – KONAK
  • Eshot 480 – ÜÇKUYULAR İSKELE – İNCİRALTI
  • Eshot 486 – F.ALTAY AKTARMA – İNCİRALTI

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 160

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!