İzmir Arkeoloji Müzesi: Giriş-Çıkış Saatleri ve Ücreti

İzmir Arkeoloji Müzesi
İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir çevresindeki tarih kokan en eski yapılardan İzmir Arkeoloji Müzesi, 1927 yılı itibariyle ziyarete açılmış olup 1984’ten beri Konak’ta Bahribaba noktasında hizmet vermektedir. Müze içerisinde birden farklı eski döneme ait eserler sergilenmektedir. Eserlerin çoğu, Efes, Bergama, Milet, Teos, Klazomenai ve Iasos gibi Ege Bölgesinde yapılan kazılarda ortaya çıkmış ve İzmir Arkeoloji müzesine getirilerek sergilenmiştir. Eski döneme ait eserlerin yer aldığı müzeyi ziyaret etmek için günümüz koşullarında pek çok yerli ve yabancı turist akın ediyor. Bir yandan İzmir’in güzelliklerini incelerken diğer yandan da Arkeoloji içerisinde bulunan en önemli eserleri inceliyor. İzmir Arkeoloji müzesini yakından incelediğimiz de ise üç katlı bir binası bulunmakta ve binanın en üst katında sergileme salonları yer almaktadır. Ayrıca zemin katında restoranlar, eserlerin sergilendiği bölümler, Eser depoları, kütüphane ve laboratuvar bulunur.

İzmir Arkeoloji Müzesi Gezisi

Tarihler 1924 yılını gösterirken İzmir Arkeoloji Müzesi’nin ilk olarak ya Aziz Voukolos Kilisesi’nde “Asar-ı Antika Müzesi” ismiyle inşası yapılmış ve zaman içerisinde klişeden müzeye dönüştürülerek İzmir Arkeoloji Müzesi ismiyle hizmete açılmıştır. Yaklaşık 3 sene kadar yapılan derleme ve toplama çalışmalarından sonra ise 1927 yılına ayak basıldığı zaman tüm halkın ziyaret edebileceği en önemli yapılardan biri haline geldi. Günümüzde hala Müzeye hem İzmir halkı hem de İzmir dışından gelen tüm kişiler ziyaretlerini yapmaktadır. 1951 senesinde Kültürpark’ta yer alan müze zaman içerisinde “Milli Eğitim Pavyonu” ‘na taşınmıştır. Zaman geçtikçe İzmir çevresinde bulunan Antik şehirlerden getirilen eserler birikince derleme ve toplamalar tamamlanarak Konak’ta Bahribaba Parkı içinde hizmete açılmış yeni bir müzeyle tanışılmış oldu. Batı Anadolu’ya ışık tutan tüm kalıntı ve eserleri müze içerisinde bulabilmeniz son derece mümkündür.

İzmir Arkeoloji Müzesi Gezisi
İzmir Arkeoloji Müzesi Gezisi

İzmir Arkeoloji Müzesi Üst Kat

Müzenin üst kısmında teşhir salonları yer almaktadır. Daha çok vitrinlerde Cam, bronz, yüzük taşların yanı sıra çanak çömlek ve pişmiş topraktan yapılmış heykelcikleri görebileceksiniz. Küçük boydaki pek çok eserler gruplanarak müzenin alt katında sergiye açılmıştır.

İzmir Arkeoloji Müzesi Orta Kat

İkinci(orta) katında da aynı şekilde teşhir salonları yer almaktadır. Bu kat içerisinde daha çok mermerden yapılan heykel ve büstler sergileniyor.

İzmir Arkeoloji Müzesi Alt Kat

Mezar kültürlerine daha çok ayrılmış olan bu yerde mermerden yapılmış olan mezar stelleri sergileniyor.

İzmir Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri

Arkeoloji müzesini ziyaret etmek isteyen kişiler müzeye giriş yapabilmek adına 10 TL ödemek zorundadırlar.

Arkeoloji Müzesi Giriş ve Çıkış Saatleri

Müzenin her gün açık olduğunu ve bu yüzden istediğiniz zaman dilimi içerisinde ziyaretlerinizi yapabileceğinizi söylemek isteriz. Müzenin yaz açılış saati 08.00 kapanış saati ise 19.00’dur.

Kış döneminde müzeyi ziyaret etmek isteyen kişiler için ise müze kış açılış saati 08.00 kapanış saati ise 17.00’dır. Dini bayramlar ve özel bayram günlerinde müzenin saat 13.00’a kadar kapalı olduğunu söyleyebiliriz.

İzmir Arkeoloji Müzesi Nerede?

Arkeoloji Müzesi, İzmir’in Konak ilçesi sınırları içinde yer alır. Konak Babribaba noktasından tüm araçları kullanarak müzeye kolayca gidebilirsiniz.

İzmir Arkeoloji Müzesi Giriş Çıkış Saatleri Ücreti
İzmir Arkeoloji Müzesi Giriş Çıkış Saatleri Ücreti

Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir?

Müzenin giriş noktası Varyant’ın Konak inişinde Diş Hastanesi’nin hemen karşı tarafında bulunuyor. Konaktan müzeye gidecek olan kişiler 43, 15 numaralı ESHOT’ları tercih edebilir. Gaziemir ve Sarnıç için 887, 152 otobüsleri müzenin önünden geçiyor. Konak Bahribaba hareket noktasından ise 156, 92, 27 numaralı otobüslere binebilirsiniz. İzmir’in farklı semtlerinden gelecek olan kişiler Konak noktasından hareket ederek müzeye gelebilir.

Arkeoloji müzesinden geçen ESHOT’ların listesi;

 • ESHOT 887 – SARNIÇ AKTARMA – KONAK
 • ESHOT 20 – KOOPERATİF EVLERİ – KONAK
 • ESHOT 19 – ŞEHİTLER – KONAK
 • ESHOT 180 – BALÇOVA – KONAK
 • ESHOT 33 – KADİFEKALE – KONAK
 • ESHOT 224 – CENNETÇEŞME – KONAK
 • ESHOT 980 – FAHRETTİN ALTAY – KONAK
 • ESHOT 92 – AYDIN MAHALLESİ – KONAK
 • ESHOT 15 – İNÖNÜ MAH. – KONAK
 • ESHOT 587 – LİMONTEPE – KONAK
 • ESHOT 30 – KAYNAK – KONAK
 • ESHOT 29 – KADRİYE MAH. – KONAK
 • ESHOT 43 – YAPICIOĞLU – KONAK
 • ESHOT 156 – SAĞLIK OCAĞI – KONAK
 • ESHOT 550 – GÜNALTAY – KONAK
 • ESHOT 124 – ALİ FUAT ERDEM – KONAK
 • ESHOT 23 – UZUNDERE – KONAK
 • ESHOT 18 – YEŞİLYURT – KONAK

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 67

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!