İzmir Kordon Gezisi: Alsancak Kordonboyu

İzmir Alsancak Kordonboyu
İzmir Alsancak Kordonboyu

İzmir Kordon Boyu, İzmir’in Konak ilçesi sınırlarında Alsancak semtinde bulunur.  İzmir Limanı’ndan Pasaport’a kadar uzanır. Doğal güzelliğinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin rutin olarak yaptığı çimlendirme ve temizlik çalışmaları sayesinde İzmir’de özellikle lise ve üniversite öğrencisi gençlerin vazgeçilmez noktalarından biridir. Özellikle ılık bir bahar günü ya da sıcak bir yaz günbatımında Kordon Boyu’ndaki çimlerde yer bulmak hemen hemen imkânsızdır. İzmir Körfezi’nin benzersiz manzarası eşliğinde Karşıyaka’nın üzerinde güneş batarken İzmir’in değeri bir kez daha anlar İzmirliler.

Kordon’da Neler Yapılır?

Kordon’da neler yapılmaz ki! Gitar çalınır, şarkı söylenir, çiğdem çitlenir. Aklınıza gelebilecek her şey! Kordon boyunun ortalarında bulunan Gündoğdu Meydanı farklı kategorilerde birçok etkinlik ve toplantıya ev sahipliği yapmaktadır. Seçim dönemleri siyasi partiler mitinglerini burada yapmakta, Millî bayramlar ya da özel günlerde sanatçılar konserlerini bu meydanda vermektedir. Kordon boyunun batısında kalan Cumhuriyet Meydanı da birçok konser, tören ve toplantıya sahne olmaktadır.

Kordon’da genellikle gençler grup halinde oturmayı ve manzaranın tadını çıkarmayı tercih etseler de bunun dışında da birçok seçenek bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir hizmeti olan ve sık aralıklarla kurulu istasyonlardan kiosklar aracılığı ile oldukça uygun fiyata kiralayabileceğiniz BİSİM bisikletleri ile dilediğiniz kadar pedal çevirebilir, eğlenceyi doruğa çıkarabilirsiniz. İzmir Körfezi’ni çevreleyen bisiklet yolu Kordon’da  da yanımızda! Bisiklet yerine yürüyüşü tercih edenler için yürüyüş yolunda Kordon’u bir baştan bir başa turlayabilirsiniz. Deniz havasını daha yakından solumak isterseniz Kordon’da bulunan Alsancak Vapur İskelesi ile Karşıyaka ya da Bostanlı’ya geçebilir, vapur sefası yapabilirsiniz.

İzmir Kordon Boyu ve Çevresinde Ne Yapılır?

İzmir Kordon boyu, kalabalık ve merkezi bir nokta olması sebebiyle seyyar satıcılar, anketörler, dilenciler ve broşür dağıtanlar tarafından da mesken edinilmiştir. Öyle ki birkaç kez kordon havasını soluduktan sonra birçok seyyar satıcının yüzü ya da sesi size aşina gelmeye başlayacak. Bölgedeki seyyar satıcılar genel olarak çiğdem, dilek feneri ya da çay/kahve  gibi keyif ve eğlenceye yönelik şeyler satıyorlar.

Alsancak Kordon
Alsancak Kordon

Kordon’un meşhur çimlerinin hemen yanında bulunan onlarca kafe ve restoran da körfez manzarası eşliğinde keyifli bir deneyim yaşamanıza olanak sağlıyor.

Kordon’un çevresi de en az kendisi kadar ilgi çekici. Alsancak, dinamik yapısıyla gençlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Kordon’a sadece iki sokak mesafede bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi de günün her saati kalabalık. İstanbul’daki Taksim’i andıran caddenin kendine has bir çekiciliği var. Sokak sanatçılarının renklendirdiği bu caddede aynı zamanda birçok kafe, restoran ve mağaza bulmanız mümkün. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin ara sokaklarına girdikçe İzmir’in gece hayatına ve saklı güzelliklerine de şahit oluyorsunuz.  İzmir’in meşhur buluşma noktası Sevinç Pastanesi de bu caddede yer alıyor. Fırsat bulursanız gençler arasında oldukça popüler olan Alavara’da karnınızı doyurmanızı da tavsiye ederim.  Alavara tek çeşit makarna ve –her zaman bulunmasa da- mantı satan bir restoran olmasına rağmen uygun fiyatıyla dikkat çekiyor ve çoğu zaman oturacak yer bulmak için bir süre ayakta beklemeniz gerekebilir.

Kordon’a Nasıl Gidilir?

Kordon, İzmir’in en yoğun ve merkezî noktalarından biri olduğu için ulaşım seçenekleri de oldukça geniştir. Bulunduğunuz bölgeye göre farklı ulaşım seçenekleri vardır. İZBAN ile Alsancak istasyonunda indikten sonra sadece 5 dakikalık bir yürüyüş ile Kordon’a çıkabilirsiniz. Karşıyaka ve Bostanlı gibi yerlerden İZDENİZ’e ait vapurlar ile bir anda kendinizi Kordon’da bulabilirsiniz. ESHOT otobüsleri ile ulaşmak isterseniz İzmir Körfezi’nin güneyinde kalan ilçelerden Halkapınar otobüsleri ile, kuzeyde kalan ilçelerden ise Konak otobüsleriyle Kordon’a çok yakın bir noktada inebilir, 1-2 dakikalık yürüyüşlerle Kordonboyu’na ulaşabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 54

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!