İzmir Milli Kütüphane: Tarihçesi, Nasıl Gidilir?

İzmir Milli Kütüphane
İzmir Milli Kütüphane

İzmir Milli Kütüphane, İzmir’in en köklü ve zengin kütüphanelerinden biri olarak bilinir. İzmir Milli Kütüphane hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

15 Nisan 1946’da başlayan çalışmalarla Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Müdürlüğüne ait küçük bir büroda başlayan Milli Kütüphane kuruluş çalışmaları sonucu çok kısa bir sürede yaklaşık 8000 basılı eserin bulunduğu bir koleksiyon oluşturulmuştur. 16 Ağustos 1948’de kullanıcılara açılan Ankara’daki Milli Kütüphane, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak halen hizmet vermektedir.

İzmir Milli Kütüphane, Türkiye’nin en iyi 10 kütüphanesinden biri olarak gösterilmektedir.

İzmir Milli Kütüphane’nin Tarihçesi

Bilinenin aksine İzmir Milli Kütüphane’nin Ankara’daki ile herhangi bir hukuksal ya da organik bir bağı bulunmamaktadır. İzmir Milli Kütüphane Vakfı’na bağlı olarak hizmetlerini sürdüren kuruluş Ankara’daki ulusal Milli Kütüphane’den daha köklüdür. 1911 yılında İzmirli bir avukat olan Kadızade İbrahim Refik Bey’in girişimleri ile kurulmuş ve 1912’de kullanıma açılmıştır. Aynı zamanda Türkiye’de özel girişim tarafından hayata geçirilen ve ilk günden beri ‘Milli’ unvanını taşıyan, önemli bir kuruluştur.

İzmir, yüzyıllardan bu yana bir Türk yurdu olmasına rağmen, coğrafi konumu gereği özellikle Sanayi Devrimi ile cumhuriyetin ilanı arasındaki süreçte birçok farklı din ve milliyetten insana ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple oldukça kozmopolit bir yapıda olan İzmir’de cumhuriyet öncesi dönemde Levantenler ile Rum Ermeni ve Musevi cemaatleri gibi azınlıkların elinde bulunan bir kültür sanat hayatı vardı. Sultan Abdülhamit döneminde İzmir’de Türk Müslümanlara kütüphanecilik alanında hizmet veren kurumların çoğunluğu camilere ait derneklerin daha çok dini yayın bulundurdukları mini kütüphanelerdi.

İzmir Milli Kütüphane Tarihçesi
İzmir Milli Kütüphane Tarihçesi

İzmir’de azınlıklara karşı bulunan bu zaafa karşı durmak ve Türk çocuklarının eğitimi ile bilinçlenmesini sağlamak isteyen Darülirfan adlı özel bir okulun müdürü olan Giritli Ali Refet Efendi, Osmanlı Kütüphanesi adıyla bir kütüphane kurar. Ancak 2. Meşrutiyetin ilanından sonra bu kurumu daha fazla yaşatamayan Ali Refet Efendi, kütüphanesini kapatır ve elinde kalan kitapları yeni kurulacak olan İzmir Milli Kütüphane’ye devreder. Bununla birlikte İzmir Milli Kütüphane’nin kuruluşu hız kazanır ve nitekim 1912 yılında hizmete başlar.

İzmir Milli Kütüphane kurulduğu yıllarda henüz halk kütüphaneciliği hizmetleri bulunmadığı için önemli bir boşluğu kapatmıştır ve aynı zamanda Türklerin yabancı kültüre karşı kurdukları önemli bir kurum olma özelliğini taşır. Aynı zamanda Atatürk döneminde çıkarılan Derleme Yasası’nın temeli İzmir Milli Kütüphane’de atılmıştır. Bünyesinde Ödünç Kitap Verme Servisi, Çocuk Bölümü, Gezici Kütüphane Hizmeti ve Şube Kütüphaneleri bulunur. İzmir Milli Kütüphane’nin yüz yılı aşkın süredir verdiği en önemli hizmet araştırıcıların ihtiyacı olan kaynakları en iyi şekilde kullanıma sunmaktadır.

İzmir Milli Kütüphane binası mükemmel bir yapıdır ve adeta yaşayan bir tarihi bünyesinde barındırır. Muazzam bir atmosferi vardır. Ders çalışmak ya da araştırma yapmak isteyenler için bulunmaz bir nimettir. Kütüphane içerisi inanamayacağınız kadar sessizdir.

Unutmadan söylemekte fayda var, İzmir Milli Kütüphane’nin hizmetlerinden yararlanabilmek için üye olmanız zorunlu.

Milli Kütüphane Ulaşım İletişim
Milli Kütüphane Ulaşım İletişim

İzmir Milli Kütüphane’ye Nasıl Gidilir?

İzmir Milli Kütüphane, Konak ilçesi sınırlarında bulunur. Konak Meydanı’na oldukça yakındır. İzmir Milli Kütüphane’ye ulaşım için Vapur, metro ya da ESHOT otobüsleri ile Konak’a geldikten sonra YKM’nin arkasındaki caddeye girin. Trafiğe kapalı olan kısımda İzmir Milli Kütüphane’yi bulacaksınız. İzmir Milli Kütüphane’nin çalışma saatleri de biraz kısıtlı. Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet vermeyen kuruluş haftanın diğer günleri 09.00 – 17.00 arasında kullanıcılarını bekliyor.

İzmir Milli Kütüphane İletişim Bilgileri

Adres: Milli Kütüphane Cad. No: 39 Konak / İzmir

Telefon: 0232 482 1703

İzmir Milli Kütüphane resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 1

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!