İzmir’de Futbol Kültürü

İzmir'de Futbol Kültürü
İzmir'de Futbol Kültürü

Futbolun bir spor olmasının yanında aynı zamanda kendi içerisinde bir kültürü barındırdığı kuşku götürmez. Bu kültürü canlı tutan ve gelişmesinde her zaman yer edinen şehirlerden birisi de İzmir’dir. Şehrin insanları futbol maçlarına o anki seyir zevkini tatmak için gitmiyor, tuttukları takımların bir parçası olduğunu göstermenin keyfini yaşıyor.

İzmir’i Temsil Eden Profesyonel Futbol Takımları

Türk futbol tarihinde oldukça önemli yerlerde bulunmuş birçok takım bulunmaktadır. Profesyonel anlamda 8 farklı takımla temsil edilen İzmir 287 amatör lig takımına sahiptir. Göztepe, Karşıyaka, Altay, Bucaspor, Altınordu, Menemen Belediyespor, Bergama Belediyespor ve Tire 1922 Spor profesyonel futbol takımlarıdır. Amatör futbol takımlarının da çokluğu İzmir’deki futbol kültürünün şehrin her köşesine yayıldığını bizlere göstermektedir.

İzmir’de futbolun rekabet boyutunu hep sıcak tutan önemli derbiler oynanır. Özellikle İstanbul derbilerinden sonra ülkede en fazla konuşulan derbiler İzmir’de oynanır. Göztepe-Karşıyaka takımları arasında oynanan derbiler her zaman heyecan uyandıran yerine göre tansiyonun çok yüksek olduğu yerine göre birlikteliğin en güzel şekilde vurgulandığı derbilerden biridir. Bunun yanı sıra Bucaspor, Altay, Karşıyaka, Göztepe takımları arasında oynanan derbiler şehirdeki futbol kültürünün en köklü örneklerini temsil eder.

Göztepe Karşıyaka Derbileri
Göztepe Karşıyaka Derbileri

Göztepe-Karşıyaka Derbileri

Üzerine belgesel çekilmiş olan bir derbi olmasının kuşkusuz en önemli nedeni taraftar gruplarıdır. Koşulsuz bir bağlılık ile takımlarına sahip çıkan taraftarlar her platformda takımlarını desteklemeyi bir görev biliyorlar. Takımlarının kötü gidişatı ya da parlak dönemleri onlar için önemli gibi görünse de asıl önemli olan takım için birlik olmak ve takımı her zaman ayakta tutma inancıdır. İzmir’in doğal koşullarla ayırdığı ama aynı zamanda futbol coşkusuyla birleştirdiği iki ayrı takım olarak anılırlar. İlk profesyonel maçları 1944 yılında oynanmış olarak kayıtlara geçse de 1912 yılında kurulan Karşıyaka’nın ardından 1925 yılında Göztepe’nin kurulmasıyla rekabet başlamış denilebilir. Yabancı ülkelerin spor gündemlerinde de yer etmeyi başarmış olan bu derbi seyirci sayısının çokluğunun (80.000 biletli taraftar) yanı sıra yaşanan olaylarla da kendinden söz ettirmektedir.

İzmir’de Taraftar Grupları

Futbolu var eden taraftarlar İzmir’de takımlarına bağlılıkları ile efsaneleşmiştir. Göztepe takımının taraftar grubu “Yalı” sarı kırmızı renklerle bütünleşmiş yazdıkları marşlar ve yaptıkları tezahüratlarla her maç farkını ortaya koyan bir grup haline gelmiştir. Karşıyaka takımının sembolü “Çarşı” grubu kulübün tarihini her fırsatta yaşatmaya çalışan kalabalık taraftar sayısıyla kendinden söz ettiren bir gruptur. İzmir takımlarının taraftarları futbol için ortaya koymuş oldukları ruh ile birçok takımın taraftarına örnek olmuş, bir takımın nasıl desteklenmesi gerektiğini öğretmeyi başarmış taraftarlardır.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 1

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!