İzmir Kadifekale Gezisi: Tarihi, Manzarası ve Ulaşım

İzmir Kadifekale Gezisi
İzmir Kadifekale Gezisi

İzmir’de gezilecek yerler listelerinin bir çoğunda Kadifekale mutlaka bulunur. Tarihi bir mekan olmasının yanı sıra, doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyüler.

Ege’nin incisi İzmir’in en güzel manzaralarının izlendiği yerlerden biri de Kadifekale’dir. Körfezin büyüleyici güzelliğini bu kaleden izlemek insana huzur verir. Doğal güzelliklerinden daha çok ön plana çıkan bir özelliği de tarihe tanıklık etmiş bir yapı olmasıdır. Kalede; Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok kalıntılar bulunmaktadır.

Günümüzde gecekonduların yoğunlukta olduğu bir alanda yer alır. Belediyenin yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmaları hala devam etmektedir.

Kadifekale’nin Tarihi

Tarihe meydan okuyan güzelliklerle dolu şehrin kalesi, Büyük İskender’in emriyle Generali Lysimachos aracılığı ile yaptırılmıştır. Adını, tarihin en önemli isimlerinden biri olan Evliya Çelebi’nin, Büyük İskender’in düşmanı efsane kraliçe Kaydafe’den yakıştırması sonucu almıştır. Yüksekliği, 186 metredir. Birçok beylikleri görmüş olan güzel İzmir, hala tarihi esintilerini günümüze kadar taşıma başarısını göstermiş bulunuyor. 4.yüzyılda inşa edilmiş olan Kadifekale İzmir’in güney kesiminde yer alıyor.

Kadifekale Tarihi
Kadifekale Tarihi

Güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sıcak insanları ile iç içe yaşayan şehirde görebileceğiniz pek çok önemli yerler bulunuyor. Kadifekale de bunlardan biri. İzmir körfezi manzaralı bu yerde İzmir’i farklı bir açıdan görebilirsiniz. En çok dikkat çeken detaylardan birisi de kale çevresinde tarih kokan surların yer almasıdır. Turistlerin son dönemde en çok ziyaret etmiş olduğu bu alanda Bizans Sarnıçları ve Yıkık Kalesi’ni yakından görme fırsatına sahip olacaksınız.

Kadifekale Gezilecek Yerler

Burayı ziyaret etmeye karar vermekle iş bitmiyor. Kadifekale’yi adını duyunca gidip görebileceğiniz tek bir tarihi kale olarak düşünmüş olma ihtimaliniz yüksek. Ancak kale ve civarında ziyaret edilebilecek pek çok önemli yer bulunuyor. Gezilmesi gereken bu yerlerden bazıları tarihi özellikler taşırken, bazıları da tamamen doğal güzelliklerden oluşuyor. Bu mekanı ziyaretinizde görmeden gitmemeniz gereken yerler şunlardır;

Kadifekale’den İzmir Manzarası

Kadifekale denince akla ilk olarak, şehrin en güzel bölgelerini içine alan muhteşem manzaralı Yıkık Kalesi geliyor. En üst tepede bulunan kalede aynı zamanda Karşıyaka’yı, körfezi, surları ve Bizans Sarnıçlarını görebilirsiniz.

Kadifekale Manzara
Kadifekale Manzara

Tarihe yeniden tanıklık etmek ve İzmir’in büyülü ambiyansına kendisini kaptırmak isteyen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında bulunuyor. Kalenin batısında ki kulenin yanı sıra, güneyinde bulunan duvarlar da günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Ayrıca zemin seviyesinin alt bölümünde bulunan tonozlu yapılar ve sarnıçlar da kalenin en önemli zenginlikleri arasında bulunuyor.

Pagos Denize Bakan Antik Tiyatro

16 bin kişilik denize bakan tiyatrosu da kalenin en önemli gezilip görülmesi gereken yerlerinden biridir. Üstelik kuzey bölüme bakan seyirci tribünü, İzmir şehrinin deniz manzarasını izleme imkanı sunuyor. Dilerseniz manzara eşliğinde eşinizle, nişanlınızla ya da sevgilinizle romantik anlar geçirebilirsiniz, bu bölüm böyle anılar biriktirmek için gayet uygundur. Tiyatronun, 1638’e kadar ayakta tutulduğu biliniyor. Ancak günümüzde büyük kısmı yıkılmış durumda.

Kadifekale’ye Nasıl Gidilir?

Kale, Buca sınırları içinde, Tepekule civarındadır. Peki Kadifekale’ye nasıl gidilir? En kolay gidiş yöntemi belediye otobüsleridir.

Kadifekale Ulaşım
Kadifekale Ulaşım
  • Konak’tan gelecek ziyaretçiler; Konak Bahribaba Hareket Merkezinden 33 numaralı otobüse binerek ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bornova’dan yola çıkacak olan ziyaretçiler ise İzmir metro Konak istasyonuna gelip 33 numaralı otobüse binerek ulaşımlarını gerçekleştirebilirler.
  • Fahrettin Altay üzerinden ulaşım yapacak olan kişiler önce 10, 169, 554 numaralı otobüslerle Konak’a daha sonra 33 numaralı otobüse binmelidir.
  • Gaziemir’den ulaşım için 152 numaralı otobüse binip Konak’a gelmeli ve Bahribaba hareket merkezinden 33 numaralı otobüse binmelisiniz.
  • Bunun dışında kendi özel hususi aracınızla da ulaşımınızı yapabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 58

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!