İzmir Kemeraltı Çarşısı: Gezi Rehberi, Ulaşım Bilgileri

İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı
İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir’de gezilecek yerler isimli tüm listelerde Kemeraltı Çarşısı yer alır. Çünkü bu mekan hem tarihi, hem sosyal hayat, hem de mimarisiyle eşi benzeri olmayan bir yerdir. Bu yazımızda Kemeraltı Çarşısı ile ilgili bütün bilgileri size aktaracağım.

İzmir Kemeraltı Çarşısı, Türkiye’nin en eski çarşıları arasında yer almaktadır. Turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Kemeraltı Çarşısı’nın tarihi 16.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Özellikle Kemeraltı Kalesi içerisinde yer alan yapılar ile bir bütün oluşturan İzmir Kemeraltı Çarşısı, Osmanlı döneminin en ihtişamlı yıllarından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. 20.yüzyıla kadar kapalı çarşı olarak hizmet veren çarşı, daha sonra sokaklar halinde açık hava pazar meydanı olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Yapımı Osmanlı’dan da önceye, Romalılara kadar dayanan Kemeraltı, zengin tarihi ve mimari güzellikleriyle ziyaretçilerinin hoş zamanlar geçirmesini sağlıyor.

Kemeraltı Hangi Saatlerde Açık?

İzmir Kemeraltı Çarşısı sabahın ilk saatlerinde kapılarını ziyaretçilerine açmaya başlar. Dükkanların açılış ve kapanış saatleri mevsime göre farklılık gösterebilir. Resmi bir giriş çıkış saati olmasa da genel olarak dükkanlar sabah 6’dan sonra açılır. Yazları gece çok geç saatlere kadar açık kalan dükkanları, kışın akşam saatlerinde kapanmaya başlar. İzmir Kemeraltı Çarşısı’nın sokakları sistemli bir şekilde ışıklandırılmıştır. Bu yüzden çarşı hava karardıktan sonra da alışveriş yapmaya oldukça elverişlidir. Özellikle hafta sonu daha da yoğunlaşan çarşı, günün her saati yoğun olmaktadır. İzmir Kemeraltı Çarşısı’nın en büyük özelliği yaz aylarında günün her saati yoğun ve işlek bir şekilde hizmet vermesidir.

Kemeraltı'na Ulaşım
Kemeraltı’na Ulaşım

Kemeraltı’nda Ne Tür Dükkanlar Var?

Tüm İzmirlilerin ve İzmir’e gidenlerin odak noktası olan Kemeraltı Çarşısı’nda aradığınız, aklınıza gelebilecek her türlü şeyi bulabilirsiniz.Kıyafet, ev eşyası, antika, düğün malzemeleri, yiyecek-içecek ve diğer her türlü ürünü çarşıda bulmanız mümkündür. Sadece gezmek, tarihi yollarında yürümek bile sizi mutlu edebilir.

Kemeraltı Çarşısı o kadar büyük ve zengindir ki, burayı gezmek için 1 gün size yetmeyebilir. Ama sizin için bir güne neler sığdırabileceğinizi anlatmaya çalışayım. Sabahın erken saatlerinden itibaren Kemeraltı‘na giderek dükkanları gezmeye başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan bir eşya için yüzlerce mağaza gezme imkanınız var. Bu yüzden dilediğiniz kadar çok çeşit inceleyebilirsiniz. Öğleye doğru karnınız acıktığında İzmir’in meşhur kumrusunu en güzel yapan yerlere uğrayabilirsiniz. Bunu tercih etmezseniz ev yemekleri, balık restaurantları, kokoreç ve söğüşçüler, köfteciler, kebapçılar ve aklınıza gelebilecek her türlü yemeğin en güzelini yapan dükkanlara uğrayabilirsiniz. Yemeğin üzerine bir de tatlı iyi gider. Hisarönü Şambalicisi’ne uğrayıp, tatlınızı da ağız tatıyla yiyebilir, ardından gezmeye devam edebilirsiniz.

Kemeraltı gezmekle bitmez. Bu yüzden birçok gez dinlenmek için bir yerlere oturmak isteyeceksiniz. İşte böyle anlarda kahvenin en güzelini yapan Kemeraltı kahvecilerine oturmanızı tavsiye ederim. İsterseniz yanına da güzel bir nargile söyleyebilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünleri temin ettikten sonra çarşıdan ayrılmadan taze bir meyve suyu içmeyi de düşünebilirsiniz. İsterseniz akşam kahvesi ya da sıcak bir çay da tercih edebilirsiniz.

Kızlarağası Hanı

İzmir’in tarih kokan Kemeraltı sokaklarında gezerken, tarihi sadece koklamakla kalmayacak, birebir şahit olacağınız bir yapı mevcut: Kızlarağası Hanı. Bu han 18.yüzyılın ortalarından beri İzmirlilerin hizmetinde. Kızlarağası Hanı tarih boyunca farklı işlevler görse de hep ticaretin kalbi olmuştur.

İzmir Kızlarağası Hanı
İzmir Kızlarağası Hanı

1993’te gördüğü restorasyondan bugüne kadar turistik bir çarşı olarak hizmet vermektedir. Hanın içinde antika dükkanları, plakçılar, çeşitli el sanatları ürünleri satan dükkanlar, halı, deri kıyafet, ilginç hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur.

Kemeraltı’na Nasıl Gidilir?

Kemeraltı’na ulaşım oldukça kolaydır. İzmir’in neresinde olursanız olun, merkezi olan Konak’a geldikten sonra Kemeraltı’na kolaylıkla gidebilirsiniz. Konak metro istasyonuna, saat kulesine, Konak Meydanı’na oldukça yakındır. Geniş bir alana kurulu olduğu için Çankaya metro istasyonu tarafından da girmek mümkündür.

Metro olan bütün bölgelerden ulaşım, raylı sistemle yapılabilir. Yapmanız gereken şey, metroda Konak istasyonunda inmektir. Ayrıca Bornova’dan 63, Buca’dan 104 ya da 301 numaralı otobüslerle, Karşıyaka, Bostanlı, Alsancak, Göztepe ve Üçkuyular’dan vapurla Konak’a ulaşabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 112

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!