Mordoğan Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler, Ulaşım

Mordoğan
Mordoğan

Mordoğan, İzmir’in turistik mahalleleri arasında oldukça ünlüdür. Özellikle Ege Kıyısı köyleri olarak anılabilen ve her bir noktası diğerinden daha doğal, daha keyifli zaman geçirmeyi vaat eden bu köy ve mahalleler her yaz çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Sizinle bu yazımızda Mordoğan gezi rehberini paylaşacağız. Bu mahalledeki tarihi ve turistik imkanların yanı sıra mahalleye ulaşım olanaklarını da yazının ilerleyen kısımlarında ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Mordoğan Nerededir? İzmir Mordoğan Rehberi

Küçük, az katlı evleri, evlerinden denize doğru çıkan sokakları ve evlerinin arasındaki upuzun ağaçları ile Mordoğan Mahallesi, adeta bir filmin içerisinden fırlamış gibidir. Şehir hayatının yorucu detaylarının eklenmediği, yaşamın daha basit ve anlaşılır olduğu, minimal bir film. İşte Mordoğan’ı kısa bir şekilde anlatmak gerekirse böyle söylemek gerekiyor kuşkusuz. İzmir ile Karaburun yolu üzerinde yaklaşık olarak 80. kilometrede bulunan ve Karaburun’a bağlı bir mahalle olan Mordoğan, denize kıyısı olan küçük bir mahalledir. Mahalle, doğal ve tarihi güzellikleri dolayısıyla her ne kadar turistik sıfatını taşımaya başladıysa da basit ve huzurlu görünümünden asla hiçbir şey kaybetmemiştir.

Mordoğan tarihi açıdan oldukça eski bir yerleşim yeridir. Öyle ki Mordoğan’ın tarihi Prehistorik döneme kadar dayanmaktadır. Deniz kenarında olan neredeyse her bölge gibi yüzyıllar boyunca Mordoğan da toplumların burayı elde etme savaşların maruz kalmıştır. Mordoğan, İzmir’in pek çok yöresi gibi bir dönemler İyon hükümdarlığında bulunmuş ve hem bir liman kenti olarak hem de bir tarım ve kültür kenti olarak kullanılmıştır. Bu dönemler içerisinde ayrıca çevre komşu kentlerin de kurulumu sağlanmıştır. Yüzyıllar boyunca bölge kültürel, bilimsel faaliyetler ve denizaşırı ticaret konusunda bilinen bir alan olmuştur. Kalıntılara halen rastlamak mümkündür.

Mordoğan Gezilecek Yerler

Mordoğan özellikle yaz aylarında genel olarak turistik ziyaretlere ev sahipliği yapmaktadır. Her ne kadar tarihi de pek çok alanı bulunsa da yaz aylarında genel olarak plajı dolup taşmaktadır. Dolayısıyla size bu başlık altında öncelikle özgürce denize girebileceğiniz Mordoğan Plajı’ndan bahsedeceğiz. Ayrıca plajın yakınlarında çok sayıda otel ve butik otel olduğunu da söylemek mümkün. Daha sonra tarih meraklıları için bu bölgede pek çok tarihi alan da olduğunu söylemek mümkün.

Mordoğan Gezilecek Yerler
Mordoğan Gezilecek Yerler
  • Kocakum, Ardıç ve Ayıbalığı Plajları: Mordoğan’da toplam 3 adet plaj bulunmaktadır. Bu plajların tamamına yakın otel, hostel, motel ve butik oteller bulunmaktadır. Eğer siz de sahile yakın bir bölgede konaklamak istiyorsanız yapmanız gereken bu alanlardaki otellerin birinden rezervasyon yapmak olabilir. Bu plajlar özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olan ve keyifli vakit geçirebileceğiniz alanlardır. Özellikle yaz aylarında bu bölgelerde eğlenceli festivaller olabilmektedir. Ayrıca bazı yaz konserleri de bu bölgelerdeki sahillerde gerçekleşmektedir. Denizle Buluşma Festivalleri adı ile bilinen Mordoğan Festivalleri de bu plajlarda gerçekleşmektedir.
  • Ayşe Hatun Camii: Ayşe Hatun Camii ya da bir diğer adı ile Ayşe Kadın Camii, Mordoğan Mahallesi’nde en ünlü olan ve en çok ziyaret edilen tarihi bölgelerden bir tanesidir. Bu özelliği ile Ayşe Hatun Camii, bizzat Ayşe Hatun’un çeyizindeki çizimleri ve motifleri içermesi ile kendi içerisinde oldukça özel kabul edilir.
  • Arkeopark: Mordoğan’ın neredeyse en çok sevilen ve Mordoğan’ı en çok ünlü eden yerlerinden bir tanesi de Arkeopark’tı. Bilimin ve keyifli vakitlerin buluşacağı zamanlar vaat eden bu bölgede deniz altı müzesini gezebiliyorsunuz. Bu alan, uzman eğitmenler ve korumalar eşliğinde bir su altı deneyimi sunmaktadır.

Mordoğan’a Nasıl Gidilir?

Mordoğan İzmir’e yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta olan bir alandır ve İzmir Çeşme güzergahı üzerinden Mordoğan’a gidilmektedir. İzmir-Urla-Çeşme yol güzergahının yaklaşık olarak 45.kilometresindeki ayrıma girilerek Mordoğan’a gidilir. Ayrıca Üçkuyular Garajı’ndan da belli aralıklar ile Mordoğan’a giden otobüs seferleri bulunmaktadır.

Mordoğan'a Nasıl Gidilir
Mordoğan’a Nasıl Gidilir

Yaz sezonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Mordoğan vapur seferleri de yapılmaktadır. Değişken sefer saatleri ve sefer tarihleriyle ilgili detaylı bilgiye İZDENİZ‘in resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Mordoğan ESHOT Otobüs Hattı

Mordoğan’a giden ESHOT belediye otobüsü bulunmaktadır. Urla-Karaburun arasında sefer yapan 761 ESHOT hattı Mordoğan üzerinden gitmektedir. Sadece hafta içi çalışan bu hat her gün 4 gidiş 4 geliş olmak üzere 8 sefer yapmaktadır. Sefer saatleri ise şu şekildedir;

06:5007:00
09:0009:00
17:3017:30
19:2019:20

Mordoğan’a Ne Zaman Gidilir?

Mordoğan özellikle yaz ayları için vazgeçilmez bir tatil alanıdır. Özellikle denizi, plajı ve festivalleri keyifli bir yaz tatili sunar. Yine de mavi ile yeşilin buluştuğu bu güzel noktada bir sonbahar ya da kış tatili de yapabilir, bu doğal ve tarihi güzelliklerin tadını alan oldukça boşken çıkarabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 1

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!