Narlıdere: Tarihi, Konumu, Nüfusu

Narlıdere
Narlıdere

Narlıdere, İzmir’in sahil şeridi üzerinde yer alan ilçelerinden biridir. Urla, Çeşme gibi turistik ilçelere yakın bir konumdadır. Bu ilçelere göre daha merkezi bir konumda bulunur. İzmir’de denize girilebilen merkezi ilçelerden biridir.

Narlıdere İsmi Nereden Gelir?

Yukarıköy’ün kenarından geçen Ali Onbaşı Deresi’nin kıyısındaki bahçelerde bir zamanlar var olan Nar ağaçlarından almışlar. Narlıdere’nin ismi tapu kayıtlarında Tozluyurt olarak da geçmektedir.

Narlıdere’nin Tarihi

Narlıdere’nin ilk yerleşim yeriyle ilgili olarak kesin bilgiler bulunmamaktadır. Konum yapısı olarak Batı Ege Bölgesi’nde, İzmir Körfezi’nin güney kıyısında yer alır. 63 kilometre kare bir alana sahiptir. İlçenin batısında Güzelbahçe, doğusunda Balçova, güneyinde Konak ilçeleri ve ormanlarla kaplı Çatalkaya dağ silsilesi bulunmaktadır. Kuzeyi ise İzmir körfezi ile çevrilidir.

Narlıdere Tarihi
Narlıdere Tarihi

Narlıdere Konumu

Konum olarak İzmir’in batısında yer almaktadır. Balçova ve Güzelbahçe ilçeleri ile sınır komşusudur. İzmir Körfezi’nin şehir merkezine göre çok daha temiz sularına kıyısı bulunur. Ayrıca Çatalkaya Dağı’nı kaplayan çam ormanlarıyla oksijen deposu durumundadır. İzmir’in en geniş yeşillik alan dokusuna sahip olan ilçesidir. Yeşillik alan bölümünde İzmir’in en özel ve en gözde ilçeleri arasında yer almaktadır. İlçe sınırları içerisinde dünyanın en büyük ikinci huzurevi ve 5 yıldızlı turistik bir otel bulunmaktadır. Narlıdere’nin en büyük hedefi ise, termal turizme yönelik yatırımlara ev sahipliği yapmaktır. Narlıdere ilçesinde 1500 civarında konut jeotermal enerjiyle ısıtılmaktadır.  Narlıdere ilçesinin yüz ölçümü 63 kilometre karedir.. 2007 senesinde yapılan sayımlara göre nüfus 61.455, 2008 senesinde yapılan sayıma göre 63.020 kişidir.

Eğitim

İzmir’in bu ilçesinde 9 ilköğretim okulu bulunmaktadır. Ayrıca 3 orta öğretim kurumu da yer alır. Toplamda 6.829 öğrenci bu okullarda eğitim görmektedir. Bu okullarda toplamda 372 öğretmen görev almaktadır.

Narlıdere Konumu
Narlıdere Konumu

Sağlık

Narlıdere ilçesinde 3 adet sağlık ocağı ve 1 sağlık evi bulunmaktadır.

Ekonomi

Ekonomisi narenciye ve çiçekçiliktir. Narlıdere ilçesinin en çok gelir getiren kaynaklarını narenciye ve çiçekçilik oluşturmaktadır. İzmir bölgesinin en büyük narenciye bahçelerine sahiptir.

Narlıdere Nüfusu

Narlıdere ilçesinin kuruluşunda 34.844 olan nüfusu, 31.01.2011 itibariyle yapılan sayımlara göre 78.832’dir. Toplam nüfusun 42.726’sını erkekler oluşturmaktadır. Geriye kalan nüfusu yani 30.536’sını kadın nüfus oluşturmaktadır. Son yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen yoğun iç göçler ve doğal güzelliği nedeni ile emeklilerin yerleşmeyi tercih etmeleri sonucu, ilçenin nüfusunda aşırı yoğun bir artış olmuştur.

Narlıdere Olimpik Yüzme Havuzu

Narlıdere ilçesinin bulunduğu sınırlar içerisinde olimpik yüzme havuzu vardır. Bu yüzme havuzunun yapılma nedeni ise: yirmi üçüncüsü İzmir’de düzenlenen Universiade oyunlarında Olimpik yüzme havuzuna ihtiyaç duyulduğu için yapılmıştır.

Atatürk Kültür Merkezi

Narlıdere’de en büyük kültür tesisi olmakla birlikte içinde düğün salonu da bulunmaktadır. Yılın her dönemi, özel günlere ev sahipliği yapan tesis, ilçe için önemli bir kültürel aktivite alanıdır.

Şehitlik Tarihi

İlçede toplamda 19 şehit mezarı bulunmakta. 1.Dünya Savaşı sırasında İngiliz Deniz Topçusu tarafından iki kez topa tutulan Sancak Kale’de ilk saldırıda şehit olan 6 subay ve er gömülüdür. Şehitlikte ayrıca, 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgali sırasında, Yunan kuvveti ve yerli Rumlar tarafından şehit edilen 17.Kolordu Asker Alma Heyeti Başkanı ve Garnizon Komutanı Albay Süleyman Fethi Bey ve sekiz asker ile çeşitli zamanlarda şehit olan dört görev şehidinin mezarı bulunmaktadır.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 41

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!