Özbek Köyü: Plajları, Tarihi, Nasıl Gidilir?

Urla Özbek Köyü
Urla Özbek Köyü

Özbek köylülerinin önemli bir kısmı Türkmen kökenli vatandaşlarımızdan oluşuyor. Ege’nin en güzel köylerinin bulunduğu bir bölgede bulunuyor. Urla’ya bağlı, şirin bir köy olan Özbek Köyü deniz kıyısında ve muhteşem bir manzaraya sahip.

Özbek Köyü Plajları

Özbek Köyü’nün en önemli yeri Akkum Sahili. Muhteşem bir manzara ve benzersiz bir kumsal sunan Akkum, hem köylülerin hem de misafirlerin vazgeçilmezi olmuş durumda. Özbek Köyü çevresindeki birçok Ege köyü gibi çağdaş ve modern bir köy. Artık turistik bir köy hâline gelen Özbek’te birçok işletme de faal durumda. Bu işletmelerin neredeyse tamamının sahipleri ve işletmecileri de kadınlardan oluşuyor. Dünyada pek çok ülkenin aksine, ülkemizde de kadına verilen değer ortadayken Özbek Köyü sakinlerini muhtarlarını dahi kadın seçecek kadar ileride bir köy. Büyük şehirleri kıskandırırcasına bir huzur ve entelektüellik sarmış Özbek’in dört bir yanını.

Köy Urla ilçe merkezine yaklaşık 9 km, İzmir il merkezine ise yaklaşık 35 km uzaklıkta.

Özbek Köyü’nün Tarihi

Özbek Köyü’nün tarihi ve ismin veriliş hikâyesi hakkında çeşitli iddialar mevcut. Ancak bu iddiaları kanıtlayacak bir delil ya da belge yok. 1950 yılında Urla Hükümet Konağı’nda çıkan yangın sonucu tüm belgeler maalesef yanmış. Bu yüzden net bir bilgiye ulaşılamıyor ve köylülerin iddiaları doğrulanamıyor.

Köylülerin iddiasına göre köyün en az 1000 yıllık bir geçmişi var. Köyde yer alan tarihî hamam ve çeşme, bu iddiayı kanıtlar nitelikte. Doğal güzelliklerinin yanında bir de böyle tarihî eserler görmek hem köyün ziyaretçilerini hem de köylüleri memnun ediyor.

Özbek Köyü'ne Nasıl Gidilir
Özbek Köyü’ne Nasıl Gidilir

Özbek Köyü’nün adının verilişi hakkında da yaygın 2 iddia var. Bunlardan birine göre köy Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkim olduğu bir dönemde Özbekistan taraflarından gelen Özbek bir aşiret tarafından kurulmuş. Bu sebeple köye ‘Özbek Köyü’ isminin verildiği savunuluyor. Bir diğer iddiaya göre ise Özbek Köyü 11. yüzyılın ünlü denizci komutanı Çakabey tarafından kurulmuş. Rivayete göre Çakabey köyün kurulması için bir komutanını yetkilendirmiş. Önceden köye gelen bu komutanın adı ‘Uzbek’miş. Köye bu komutanın adı verilmiş ve zamanla Özbek Köyü adına evrilmiş.

Özbek Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Özbek Köyü’ne ulaşım için kendi aracınızı tercih etmeyecekseniz iki seçeneğiniz var. Bunlardan biri ESHOT’a bağlı 734 numaralı ÖZBEK – URLA hattı altında çalışan belediye otobüsleri. Bu otobüslerin bir dezavantajı var. O da seferlerin seyrek olması. Aynı zamanda bu hat Pazar günleri de çalışmıyor. İkinci seçenek ise Urla – Özbek köy dolmuşları. Belediye otobüsünü kaçıranlar ya da sefer saatini beklemek istemeyenler cüzî bir fark ödeyerek dolmuşları kullanabilirler.

Ortalama puan 4.8 / 5. Verilen oy sayısı: 30

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!