Şirince Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü Şirince
Nesin Matematik Köyü Şirince

Şirince Nesin Matematik Köyü, 2007 yılında, Nesin Vakfı adına büyük Türk yazar Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin tarafından kurulmuştur. Şirince Nesin Matematik Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı dünyaca ünlü Şirince köyüne yaklaşık 1 km mesafededir. Kayser Dağı’nın eteklerinde kurulmuştur. Tamamen halktan gelen bağışlar ve gençlerin gönüllü katılımı ile bugünkü haline getirilmiştir. Doğayla iç içedir. Köyün kuruluşundan bu yana çevresi ağaçlandırılmıştır.

31 dönüm arazi üzerine kurulan köyde öğrencilerin konaklaması için 161 yatak kapasiteli 15 koğuşa sahiptir. Ayrıca eğitmenlerin konaklaması için de 108 yatak kapasiteli 55 ev bulunmaktadır. Kuruluşunda yalnızca üniversite öğrencilerine hizmet vermeyi planlayan köy, yoğun talep sonucu 2008 yılından bu yana ilkokul ve lise öğrencilerine de matematiği sevdirmeye başlamıştır.

Köyün sakinleri, köyde konaklayan öğrencilerdir. Tüm işler imece usulü öğrencilere dağıtılmaktadır. Herkesin eşit muamele gördüğü köyde alınan eğitim için herhangi bir belge ya da diploma verilmemektedir.

Bazı kaynaklarda köyün esasen Aziz Nesin’in hayali olduğu, bunu gerçekleştiremeyince oğlu Ali Nesin’e bunu vasiyet ettiği söylenmektedir. Ancak bu konuda net bir bilgi ya da belge bulunmamaktadır.

Nesin Matematik Köyü Neden Kuruldu?

1995 yılında Türkiye’ye dönen Ali Nesin, Nesin Vakfı’nın başına geçmiş ve aynı zamanda da üniversitelerde matematik dersleri vermiştir. Türkiye’de üniversite öğrencilerinin matematikte zayıf kaldığını düşünen Ali Nesin gençlere matematiği sevdirmek ve öğretmek amacıyla böyle bir tesis kurmaya karar vermiştir. Hiçbir şekilde kâr amacı gütmez.

Şirince Nesin Matematik Köyü
Şirince Nesin Matematik Köyü

Matematik Köyü, öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen matematik dersine araştırmacı bir karakterle yaklaşmayı sağlıyor. Köyde not, diploma, kalma ya da geçme gibi kavramlar olmadığı gibi televizyon ya da bilgisayar gibi yoğunlaşmayı engelleyecek herhangi bir unsur da bulunmuyor. Bundan dolayı müfredata sığmayacak ama öğrencilerin ufkunu da genişletecek bazı konuların derinine iniliyor ve matematiği anlayan bir nesil yetişiyor.

Ali Nesin Kimdir?

18 Kasım 1957 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ünlü yazar Aziz Nesin’in oğludur ve tanınmış bir matematikçidir. Uzun yıllar yurtdışında saygın üniversitelerde profesör olarak öğretim üyeliği yapmıştır. 1995 yılında babası Aziz Nesin’in ölümü üzerine Türkiye’ye kesin olarak dönüş yapmıştır. Bilgi Üniversitesi’nde Matematik bölüm başkanıdır. Nesin Vakfı’nın yöneticisi ve Nesin Yayınevi’nin genel yayın yönetmenidir.

Ali Nesin
Ali Nesin

Hrant Dink Vakfı’nda danışma kurulu üyesi de olan Ali Nesin aynı zamanda Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesidir. Gençlerin yetersiz olduğunu düşündüğü matematiği, gençlere sevdirmek için kurduğu Matematik Köyü ile ismi sıklıkla kamuoyuna yansımaktadır.

Şirince Nesin Matematik Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Nesin Matematik Köyü, İzmir il merkezine yaklaşık 84 km mesafededir. Selçuk ilçe merkezine 9, Şirince’ye ise 1 km’den daha kısa bir mesafede bulunan Matematik Köyü’ne ulaşım çok zor sayılmaz. İzmir’den gittiğimizi varsayarsak önce Selçuk ilçesine ulaşmalıyız. Gaziemir’den ya da İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Selçuk otobüslerine yalnızca 10 TL karşılığı binerek, Selçuk ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Basmane Garı kalkışlı İzmir – Denizli treni ile de Selçuk’a ulaşabiliriz.

İzmir dışından gelen misafirler için de aynı ulaşım yolları geçerli. Taksi ile yaklaşık 5 dakika sürecek bir yolculukla Gaziemir’den kalkan Selçuk otobüslerine binebilir ya da Adnan Menderes Havalimanı’ndan da geçen Selçuk trenini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında Havaş ile de Selçuk’a ulaşabilirsiniz. Ancak otobüse göre biraz daha pahalı olabiliyor. Havaş ile Selçuk’a gidiş için 25 TL ödemelisiniz.

Nesin Matematik Köyü'ne Nasıl Gidilir
Nesin Matematik Köyü’ne Nasıl Gidilir

Selçuk’a geldikten sonra 4 TL civarı bir ücret ödeyerek Şirince dolmuşlarına binmelisiniz. Ortalama 20 dakikada bir kalkan dolmuşları tercih etmiyorsanız taksi ile ulaşım için yaklaşık 50 TL ödemelisiniz.

Şirince’den sonra Nesin Matematik Köyü’ne ulaşım için maalesef bir toplu taşıma bulunmuyor. Kendi aracınız ile ya da taksi ile seyahat düşünmüyorsanız 800 metre boyunca yürüyerek köye ulaşabilirsiniz. Yol boyu göreceğiniz tabelalar ile kolaylıkla köye varabilirsiniz.

Nesin Vakfı köyde konaklayacak öğrenciler için Şirince’den servis düzenlese de ziyaretçiler için maalesef şu an böyle bir imkân bulunmuyor. Matematik Köyü’ne giden ESHOT da maalesef yok.

Kendi aracınız ile ulaşım düşünüyorsanız İzmir – Aydın Otoyolu üzerindeki Selçuk gişelerinden sonra ilk ışıktan sola dönerseniz 200 metre ileride solda Şirince tabelasını bulabilirsiniz. Birkaç dakika sonra Matematik Köyü’nde olacaksınız.

Ortalama puan 4.9 / 5. Verilen oy sayısı: 122

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!