Yeşilova Höyüğü: Tarihi Bilgiler, Nerededir, Nasıl Gidilir?

Yeşilova Höyüğü
Yeşilova Höyüğü

Yeşilova Höyüğü otoriteler tarafından İzmir’in içindeki en eski yerleşim alanı olarak kabul edilmektedir. 2003 yılında keşfedilmiştir. Keşfedilmeden önce İzmir’in 5 bin yıllık bir tarihe sahip olduğu sanılıyordu. Yeşilova Höyüğü’nün keşfi ile birlikte tüm bu bilgiler değişmek zorunda kalmıştır. Bu keşifle İzmir’in Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu ve en az 8500 yıllık bir tarihe ev sahipliği yaptığı ortaya çıkmıştır. 2005 yılından bu yana höyük bölgesinde sürdürülen arkeolojik kazılar Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin desteğiyle devam etmektedir.

Yeşilova Höyüğü’nde Sergilenen Eserler

Yeşilova Höyüğü Eserler
Yeşilova Höyüğü Eserler

Kazılar ve araştırmalar sonucu Yeşilova Höyüğü ve çevresinin Neolitik dönemden Roma dönemine kadar birçok farklı kültüre ev sahipliği yaptığı anlaşılmıştır. Yeşilova Höyüğü, İzmir’in ilk prehistorik yerleşimi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca höyük 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı’dır.

Bilimsel açıklamalara göre Yeşilova Höyüğü 100 bin metre kareden fazla bir alana yayılmıştır ve üst üste 20 kez yerleşilmiştir. Kazılar sonucu bugün antika ve tarihi miras sayılan heykelcikler, eşyalar ve konutlar bulunmuştur. Ayrıca bu süreçte 5000 yıllık bir kafatası bulunmuş ve bu kafatasından DNA örneği alınabilmiştir.

Aynı zamanda Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi adı altında Bornova Belediyesi bünyesinde bir kurum da bulunmaktadır. Bu sayede höyüğün çevresi ziyaretçiler için uygun hale getirilmiştir. Arkeoloji Parkı, Sergi Binası, Kazı Evi, Kazı Alanları, Neolitik Köy ve Zaman Yolculuğu birimlerinin yanı sıra bir de kafe hizmet vermektedir.

Yeşilova Höyüğü Nerededir?

Yeşilova Höyüğü’ne ulaşım oldukça kolay. Kendi aracınızla gitmeyi tercih ediyorsanız İzmir çevreyolundan Otogar yönünde seyrederken Işıkkent Eğiğim Kampüsü ve Yeşilova Höyüğü levhalarını izleyebilirsiniz.

Yeşilova Höyüğü Nerededir
Yeşilova Höyüğü Nerededir

Yeşilova Höyüğü’ne Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile ulaşımı tercih edip de Yeşilova Höyüğü’ne giden ESHOT’ları merak edenler de 59 numaralı Bornova Metro – Kemer otobüs hattını kullanarak Yeşilova Höyüğü durağında inebilirler.

Adres: Karacaoğlan Mah. 6253 Sok. No: 15 Bornova – İzmir
Telefon: 0232 999 2929

Yeşilova Höyüğü ile ilgili tüm detaylı bilgileri http://yesilova.ege.edu.tr/ adresinden edinebilirsiniz.

Ortalama puan 0 / 5. Verilen oy sayısı: 0

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!