İzmir Kızlarağası Hanı: Tarihi ve Ulaşım Bilgileri

İzmir Kızlarağası Hanı
İzmir Kızlarağası Hanı

İzmir’in tarih kokan Kemeraltı sokaklarında gezerken, tarihi sadece koklamakla kalmayacak, birebir şahit olacağınız bir yapı mevcut: İzmir Kızlarağası Hanı. Bu han 18.yüzyılın ortalarından beri İzmirlilerin hizmetinde. Han tarih boyunca farklı işlevler görse de hep ticaretin kalbi olmuştur.

1993’te gördüğü restorasyondan bugüne kadar turistikk bir çarşı olarak hizmet vermektedir. Hanın içinde antika dükkanları, plakçılar, çeşitli el sanatları ürünleri satan dükkanlar, halı, deri kıyafet, ilginç hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur.

Kızlarağası Hanı’nın Tarihi

Hanın yapım tarihinin 1744 olduğu düşünülüyor. 1745’te, yani yapımından 1 yıl sonra meydana gelen heyelanda hasar görmüş ve onarılmıştır. Onarımdan itibaren hizmet vermeye başlamış ve restorasyon zamanları dışında günümüze kadar aralıksız halkın hizmetindedir.

Kızlarağası Hanı Tarihi
Kızlarağası Hanı Tarihi

Kızlarağası Hanı’nın Mimarisi

Han, Osmanlı mimarisinin günümüze gelen en önemli örneklerinden biridir. İzmir’in en nadide tarihi yapılarından olan Kızlarağası Hanı diğer Osmanlı mimarisi örneklerinin genelinde olduğu gibi kare bir formdadır. Geniş bir avluya sahiptir. Dikdörtgen avlunun ortasında geleneksel izler taşıyan bir şadırvan ve havuz bulunur, ancak bu yapılar günümüze kadar sağlam kalamamıştır. Bu yüzden günümüzde şadırvan ve havuzu görmek mümkün değildir. İki katlıdır.

Kızlarağası Hanı’nın Konumu ve Ulaşım

Bugün Konak ilçesi sınırları içinde, Kemeraltı Çarşısı’yla iç içe bir konuma sahiptir. Kemeraltı’nda, Yemişçiler ve Halim Ağa Çarşısı ile anılan yerdedir. Ana cephesi Keresteciler Sokağı’na açılır. Günümüzde sokağın adı 871 Sokak’tır.

Kızlarağası Hanı’na konumundan hareketle kolaylıkla ulaşılabilir. İzmir’in diğer ilçelerinden Konak’a geldikten sonra, Kemeraltı’na girilir ve kolaylıkla bulunabilir.

Hisar Cami
Hisar Cami

Hisar Cami

Hana geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir diğer yapı da Hisar Cami’dir. Kaynaklarda genellikle bu iki yapı birlikte tanıtılır. Cami 16.yüzyıldan beri ayaktadır. Hisar Cami de Kemeraltı ziyaretlerinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan biridir. Özellikle yansıttığı dönemin geleneksel mimarisiyle turistlerin ilgi odağıdır.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 150

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!