Çeşme Ilıca Plajı: Nasıl Gidilir, Ücretli Mi?

Çeşme Ilıca Plajı
Çeşme Ilıca Plajı

Türkiye’nin dünyaca ünlü plajı olan Çeşme Ilıca plajı, denizi ve kumu seven tatilciler için bulunabilecek en büyük nimetlerden biridir. Her yıl hem İzmir’den, hem diğer illerden, hem de başka ülkelerden yüz binlerce turist bu plajı ziyaret etmektedir.

Çeşme’nin 3-4 km yakınında bulunan Ilıca Plajı, yaz aylarında sıcak deniz suyu ve sonsuz kumsalıyla ün yapmıştır. Plaj içerisinde ücretsiz şezlonglar bulabileceğiniz gibi, genellikle işletmelerin şezlonglarına denk geleceksiniz. Bu şezlongların ücreti ise 15-25 TL arasında değişmektedir.

Çeşme Ilıca Plajı Ücretli Mi?

Ilıca Plajı’na giriş ücreti yoktur. Her isteyen ücretsiz şekilde girebilmektedir. Sürekli olarak devriye gezen zabıta ve polis ekipleri, plajın güvenli kalmasını sağlamaktadır. Hırsızlık yapabilecek, rahatsız edici tipler plaj içerisinde bulunamazlar.

Çeşme Ilıca Plajı Ücretli Mi

Plaja gidiş yolu üzerinde sayısız market ve kafe-restaurant bulunur. Dışarıdan yiyeceklerinizi yanınıza alarak plajda atıştırabilirsiniz. Ancak bazı işletmeler buna müsaade etmezler. Plajın işletmelere ayrılan bölümünde konaklamak isterseniz, yiyecek-içecek ürünlerine çok fahiş fiyatlar ödemezsiniz. Bu açıdan içinizi rahat tutabilirsiniz.

Ilıca Plajı, sadece yaz aylarında ziyaret almaz. Suyunun sıcak kalması sayesinde ilkbahar ve sonbahar aylarından da rahatlıkla denize girebilirsiniz. Hatta kışın bile plajda denize giren insanlara rastlamanız mümkündür.

Çeşme Ilıca’nın denizi hemen derinleşmez, ancak çok sığ da değildir. Yüzme bilen-bilmeyen herkes için uygundur. Suyun dibini her yükseklikten görebilirsiniz, deniz o kadar berraktır. Çeşme belediyesi tarafından düzenli olarak bakımı yapılan plaj, oldukça temizdir.

Plajın tam ortasında bir otel bulunur ve kumsalın bir kısmı otele aittir. Bu alan halka açık kısımda bulunanları rahatsız etmeyecek kadar küçüktür. Plajın sonuna doğru Ot Beach isimli işletme vardır. Burası da plaja dahil bir alanı kullanmaktadır. Kalabalıktan uzak, kendi halinde denize girmek isteyenler için cüzi bir ücret karşılığı buralara giriş mümkündür.

Cesme Ilica Plajina Nasil Gidilir
Çeşme Ilıca Plajı’na Nasıl Gidilir

Çeşme Ilıca Plajı Nasıl Bir Plaj?

“Çeşme Ilıca Plajı’nın suyu nasıl, sahili kumlu mu, kumsal nasıl” gibi sorular Ilıca’ya ilk kez gidecek pek çok kişinin merak ettiği sorulardır. Ancak bu soruların cevabını kısaca yazmadan önce hiç tereddüt etmeden Çeşme Ilıca Plajı’na gidebileceğinizi belirtelim. Çünkü bu plaj dünyaca ünlü çok temiz ve güzel bir plajdır.

Çeşme Ilıca Plajı’nın suyu oldukça ılıktır. Temizliğiyle meşhur olan plajın hemen her yerinde denizin altı net bir şekilde görülür. Ilıca’nın berrak sularında yüzmenin keyfini yaşamadan İzmir’den ayrılmamalısınız. Kumsalı oldukça geniştir ve tamamen deniz kumundan oluşur. Herhangi bir taş ya da çakıl tarzı materyaller yer almaz. Deniz sığ sayılmaz ancak derin de değildir. Herkesin yüzebileceği cinsten oldukça ideal bir denize sahiptir.

Çeşme Ilıca Plajı’nda Kamp Yapılır Mı?

Çeşme Ilıca Plajı’nı gören kamp meraklılarının ilk düşündüğü sorulardan biri “burada kamp yapmak serbest mi?” oluyor. Çünkü o güneş sarısı kumsal, çarşaf gibi ve berrak denizle birlikte uyumak ve sabaha bu harika ikiliyle uyanmak gerçekten güzel bir deneyim olabilirdi. Ancak maalesef bu deneyimi yaşamak için bazı engeller var.

Çeşme Ilıca Plajı’nda Çadır Kurmak Yasak Mı?

Çelme Ilıca Plajı’nda çadır kurmak isteyenler için kötü haber; bu alanda çadır kurmak yasaktır. 24 saat plajı gözeten güvenlik görevlileri maalesef burada çadır kampına izin vermiyor. Daha önce böyle bir yasak yokken, plajın kötüye kullanımına sebebiyet veren ve çevreye karşı duyarsız davranan kişilerin eylemleri sonucunda yasaklanmıştır.

Çeşme Ilıca Plajı’na Nasıl Gidilir?

Ilıca Plajı’na ulaşım, Çeşme’de bulunan birisi için oldukça kolaydır. Çeşme ilçe terminalinden yürüme mesafesinde olan plaj, diğer konumlardan da dolmuşla rahatlıkla ulaşılabilecek bir yerdedir.

Bunun yanı sıra kendi aracıyla geleceklerin ulaşımı da çok rahattır. Çeşme’ye girmeden 3-4 km ilerlerseniz buraya ulaşmanız mümkündür.

İzmir Merkez’den Çeşme Ilıca Plajı’na Nasıl Gidilir?

İzmir’in merkez ilçelerinden Çeşme Ilıca Plajı’na gitmek için birden fazla alternatif ulaşım seçeneği mevcuttur. Çeşme Ilıca Plajı’na ulaşım için öncelikle bulunduğunuz konuma göre Fahrettin Altay’a ya da otogara ulaşmanız gerekmektedir. Otogardan her gün sabahtan akşam saatlerine kadar Çeşme Seyahat otobüsleri ve Çeşme dolmuşları Ilıca Plajı’na kadar ulaşım sağlamaktadır.

ESHOT Otobüs İle Çeşme Ilıca Plajı’na Nasıl Gidilir?

ESHOT belediye otobüsüyle gitmek isteyenler için ilk olarak Fahrettin Altay ilçe terminaline ulaşım gerekmektedir. Bunun için herhangi bir metro istasyonundan Fahrettin Altay’a ulaşmanız yeterlidir. İlçe terminalinden kalkan 984 numaralı Urla otobüsüne binmeleri gerekir. Urla’ya ulaşım sağladıktan sonra 760 numaralı ESHOT ile Çeşme’ye gidilebilmektedir.

Ortalama puan 5 / 5. Verilen oy sayısı: 304

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!